През м. май 2018 г. проведените публични срещи за представяне на проекта „Бовските родове-минало за бъдещето“ срещнаха десетки потомци, приятели, познати и непознати, които имаха една пресечна точка – някои от 80-те бовски рода.
След работната среща в Бов, публичните срещи продължиха в гр. Своге (под мотото „За рода и книгата“), преминаха през библиотеката в с. Габровница и приключиха пред читалищната библиотека в с. Осеновлаг.
Две от дейностите по проекта станаха част от 13-те по ред, ежегодни Празници на Бов, 2018.
На 19 май във ферма „Чемерник” празникът „ДА РАЗКАЖЕМ ЗА БОВСКИЕ РОДОВЕ” започна с представяне на автентични местни предмети от децата-участници в инициативата БЪЛГРАЧЕ НА БОВ. В двора на Родовата къща представители на 10 бовски рода – Бугарете, Врачешки, Изворчани, Караджовци, Лагярски, Лудовци, Мошиковци, Плочарете, Поповци и Спахийци разказаха пред гости и туристи за произхода на родовите си имена, споделиха интересни родови истории. Проведен бе и първият конкурс за най-добра родова ракия, иницииран от управителя на фермата - Иван Иванов. В късния следобед присъстващите на празника разгледаха, петте родови стаи (обзаведени с предмети на Бугарите, Злакьовците, Кардашете, Латинците и Мошиковците), а привечер се прибраха с дар от празника - екземпляр от книгата "Бов-шепот от миналото" кн.1 и уникален книгоразделител, с имената на 80-те бовски рода
На 27 май читалищният салон в с. Гара Бов събра „НА ГОСТИ У ДОМА” роднини, приятели и познати на 10-те бовски рода. На празничната сцена представител на всеки род, чрез мултимедийна презентация разказа за своя род и показасвоето родословно дърво. Първите 10 листа с имената на родовете „разлистиха” керамичното дърво пред Неделното училище по грънчарство.
Празникът продължи с поставяне на табели с родовите имена, на засадените дръвчета в двора на бъдещия правосавен храм. Засадените 10 чинара и 1 дъб от този ден станаха грижа на местните хора.
И на двете събития родовете бяха представени както следва: БУГАРИТЕ от Валентин Борисов, ВРАЧЕШКИ от Елена Петрова, ИЗВОРЧАНИ от Роза Гекова, КАРАДЖОВЦИ от Ася Палева, ЛАГЯРСКИ от Методи Младенов, ЛУДОВЦИ от Петър Петров, МОШИКОВЦИ от Иван Иванов, ПЛОЧАРЕТЕ от Владимир Горанов, ПОПОВЦИ от Людмила Петрова и СПАХИЙЦИ от Марио Вутов и Григор Любенов.
За изготвянето на родословните дървета се включиха, на доброволни начала, десетки местни родолюбци. Бяха издирени над 7 000 имена, събрани в 10 родословни дървета, бяха предоставени стотици архивни снимки и десетки родови истории.
В следващите дейности по проекта предстои изграждане на допълнителен модул „Бовските родове“ в официалната страница на Бов www.bov.bg, където ще се публикуват родословните дървета, фамилните снимки и споделените истории на представените родове.
Проектът „Бовските родове-миналоза бъдещето“ се изпълнява от НЧ „Светлина-1896“, с. Гара Бов в партньорство на библиотеките от НЧ „Градище 1907“, гр. Своге, НЧ „Сава Доброплодни-1956“, с. Габровница и НЧ „Климент Охридски 1924“ с. Осеновлаг.
Този проект се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот”, в изпълнение на договор РД11-00-338/20.12.2017 г. с Министерство на културата.